Static Control Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack 58A (CF258A) - Black - 1 / Pack - 3000 Pages (002-01-SF258A)
Static Control Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack 58A (CF258A) - Black - 1 / Pack - 3000 Pages (002-01-SF258A)
Part Number: 002-01-SF258A
Condition: New
Availability:
Out of stock
Real time availability
Notify Me
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Static Control Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack 58A (CF258A) - Black - 1 / Pack - 3000 Pages (002-01-SF258A)
STATIC CONTROL REMAN FOR HP CB540A (125A)
Manufacturer Part Number: 002-01-SF258A
MANUFACTURER NAME: Static Control Components
MANUFACTURER PART NUMBER: 002-01-SF258A
UPC EAN CODE:
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
This replacement compatible cartridge delivers consistent, OEM-comparable print performance. Each cartridge has been qualified using rigorous quality testing to ensure optimal print quality. Like all of Static Control's products, careful consideration of IP has been taken throughout the development and manufacturing processes. | |
| Manufacturer | Static Control Components, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 002-01-SF258A |
| Manufacturer Website Address | http://www.scc-inc.com |
| Brand Name | Static Control |
| Product Name | Non-OEM Compatible Replacement Toner Cartridge for HP CF258A (3K) |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Technical Information: | |
| Number of Pieces | 1 |
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 3000 Pages |
| Physical Characteristics: | |
| Height | 7.3" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 12.7" |
| Weight (Approximate) | 2.10 lb |
| Miscellaneous: | |
| Compatible to OEM Part Number | CF258A |
| Compatible to OEM Model | 58A |
| Compatibility | |
| Brand Compatibility | HP |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
$12.95
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = $26.00
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = $38.00
(Delivery within next business day)
Priority = $55.00
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $32.00
FedEx International Economy (Canada only) = $86.00
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
Saturday shipping is possible, Please contact sales for more information
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Limited returns within 30 days of purchase permitted on this product. Opened consumables are not returnable.
For support on this product, please contact Static Control Components.
Static Control Components Company's Information
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
Learn more about Toners & Ink Cartridges
Toner is a powder mixture used in laser printers and photocopiers to form the printed text and images on the paper, in general through a toner cartridge
Ink Cartridges
An ink cartridge or inkjet cartridge is a component of an inkjet printer that is made up of pigments and dyes and is deposited onto paper during printing.
Things to consider when purchasing toner.
How much toner will you need?
What type of "Yield" will you need? (printed pages per cartridge.)
Is your printer monochrome or color?
What is toner or cartridge "yield"?
Toner or Cartridge yield is the estimated amount of pages that will be printed per cartridge. This is important when determining the cost per page of the printer.
Example: "Standard yield" is normally what you will get with the printer (lower cost), and "High yield" is an upgraded option you can purchase (more costly) to receive more out of that cartridge.
Here are some of our popular manufactures of Ink and Toner;
We also offer a great Toner and Ink Finder, simply click here and tell us the brand and model of your machine you have and we will do the rest.
This place is absolutely wonderful, and the Customer Service is responsive. I can say from personally doing business here in Cleveland on a regular basis with the people at Comp Source that they have been nothing but excellent and professional. They're an online company, but I regularly place my orders over the phone and pick them up at their facility on Superior Ave., and let me tell you these are nice, honest, hard-working people. I highly recommend that you shop here. chcaseyMore Reviews














