Static Control Remanufactured Laser Toner Cartridge - Alternative for Brother (TN-225Y) - Yellow Pack - 2200 Pages (002-03-RTN225Y)
Static Control Remanufactured Laser Toner Cartridge - Alternative for Brother (TN-225Y) - Yellow Pack - 2200 Pages (002-03-RTN225Y)
Part Number: 002-03-RTN225Y
Condition: Refurbished
Availability:
Out of stock
Real time availability
Notify Me
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Static Control Remanufactured Laser Toner Cartridge - Alternative for Brother (TN-225Y) - Yellow Pack - 2200 Pages (002-03-RTN225Y)
BROTHERTN-223C (TN223C)
Manufacturer Part Number: 002-03-RTN225Y
MANUFACTURER NAME: Static Control Components
MANUFACTURER PART NUMBER: 002-03-RTN225Y
UPC EAN CODE:
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
This environmentally friendly remanufactured cartridge delivers consistent, OEM-comparable print performance. Each cartridge has been qualified using rigorous quality testing to ensure optimal print quality. Like all of Static Control's products, careful consideration of IP has been taken throughout the development and manufacturing processes. | |
| Manufacturer | Static Control Components, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 002-03-RTN225Y |
| Manufacturer Website Address | http://www.scc-inc.com |
| Brand Name | Static Control |
| Product Name | Non-OEM Remanufactured Replacement Cartridge for Brother TN-225Y (2.2K) Yellow |
| Product Condition | Remanufactured |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Technical Information: | |
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Yellow |
| Typical Print Yield | 2200 Pages |
| Physical Characteristics: | |
| Height | 4.3" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 12.9" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Miscellaneous: | |
| Compatible to OEM Brand | Brother |
| Compatible to OEM Part Number | TN-225Y |
| Compatibility | |
| Brand Compatibility | Brother |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
$12.95
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = $26.00
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = $38.00
(Delivery within next business day)
Priority = $55.00
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $32.00
FedEx International Economy (Canada only) = $86.00
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
Please Note: Due to Static Control Components's Policy this product is not available for return or exchange and must be handled with Static Control Components Direct.
For support on this product, please contact Static Control Components.
Static Control Components Company's Information
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
Learn more about Toners & Ink Cartridges
Toner is a powder mixture used in laser printers and photocopiers to form the printed text and images on the paper, in general through a toner cartridge
Ink Cartridges
An ink cartridge or inkjet cartridge is a component of an inkjet printer that is made up of pigments and dyes and is deposited onto paper during printing.
Things to consider when purchasing toner.
How much toner will you need?
What type of "Yield" will you need? (printed pages per cartridge.)
Is your printer monochrome or color?
What is toner or cartridge "yield"?
Toner or Cartridge yield is the estimated amount of pages that will be printed per cartridge. This is important when determining the cost per page of the printer.
Example: "Standard yield" is normally what you will get with the printer (lower cost), and "High yield" is an upgraded option you can purchase (more costly) to receive more out of that cartridge.
Here are some of our popular manufactures of Ink and Toner;
We also offer a great Toner and Ink Finder, simply click here and tell us the brand and model of your machine you have and we will do the rest.
I was wanting a new 17.3" screen with light up keyboard for my work. I bought an ACER which unfortunately in long run we found out the 4th generation processor couldn't handle the Windows Pro 10 version which is what I needed for my line of work. I had spent 10 hours with IT helpdesks at ACER, my company, and Windows to try to get my encrypted computer to accept the upgrade to PRO. Unfortunately, it didn't work. I had to get a 6th generation processor instead. The guys at CompSource were so helpful in finding one for me and expediting the exchange I was up and running in no time. Believe me, after sending thousands of dollars in computers across the country to get the old one wiped and returned and getting a new one to replace and nothing I repeat nothing went awry. I'm up and running again with PRO! I would only buy from CompSource. No hassle and very knowledgable!!! Laura Travelling CircusMore Reviews














