

Saunders DeskMate II 00543 Portable Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Storage for Stationary - Bottom Opening - 10" x 16" - Low-profile - Polypropylene - Tangerine
Saunders DeskMate II 00543 Portable Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Storage for Stationary - Bottom Opening - 10" x 16" - Low-profile - Polypropylene - Tangerine
Part Number: 00543
Unit: EA
Condition: New
Availability:
DISCONTINUED
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Saunders DeskMate II 00543 Portable Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Storage for Stationary - Bottom Opening - 10" x 16" - Low-profile - Polypropylene - Tangerine
DeskMate II with Calculator, 0.5" Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets, Hi-Vis O
Manufacturer Part Number: 00543
MANUFACTURER NAME: Saunders
MANUFACTURER PART NUMBER: 00543
UPC EAN CODE: 995476272078
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
Storage clipboard with a built-in calculator is a necessity for anyone that needs a professional-looking mobile office, helps you stay organized and is weather-resistant. Solar-powered and battery-operated calculator is perfect for making quick calculations. Strong, low-profile clip features rubber grips to secure your documents. The metal clip safely holds 1/2" of important documents and notepads. The molded edges fit snuggly together and keep your materials safe from weather. Open the break-resistant clipboard from the bottom to reveal a large internal storage compartment to store additional items. | |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 00543 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | Saunders |
| Product Line | DeskMate II |
| Product Model | 00543 |
| Product Name | Deskmate II Storage Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Clipboard |
| Product UPC | 995476272078 |
| Product Information: | |
| Sheet Size | 10" Width x 16" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Item Capacity | Stationary |
| Compartment Accessibility | Bottom Opening |
| Clip Material | Steel |
| Board Material | Polypropylene |
| Features | Low Profile Clip |
| Physical Characteristics: | |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Tangerine |
| Depth | 2.5" |
| Miscellaneous: | |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
14
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = 44
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = 58
(Delivery within next business day)
Priority = 87
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $37.00
FedEx International Economy (Canada only) = 104
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Limited returns within 30 days of purchase permitted on this product.
For support on this product, please contact Saunders. 1-800-341-4674 http://www.saunders-usa.com/
Saunders Company's Information
Click Saunders for all products
Toll Free #: 1-800-341-4674
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
Everything I expected -- couldn't ask for more. andyshMore Reviews















