
Saunders SlimMate Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Low-profile - Polypropylene - Blue (00559) (SAU00559) pg.701.
Saunders SlimMate Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Low-profile - Polypropylene - Blue (00559) (SAU00559) pg.701.
Part Number: 00559
Catalog Page: 701 all products on page
Unit: EA
Condition: New
Availability:
Out of stock
Real time availability
Notify Me
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Saunders SlimMate Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Low-profile - Polypropylene - Blue (00559) (SAU00559) pg.701.
SlimMate Storage Clipboard, 0.5" Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets, Blue
Manufacturer Part Number: 00559
MANUFACTURER NAME: Saunders
MANUFACTURER PART NUMBER: 00559
UPC EAN CODE: 044357005592
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
SlimMate Storage Clipboard is a great product for any individual who needs a sturdy writing surface whether it is needed at the office, in a meeting or in the field. Slim design minimizes bulk and fits easily into a backpack, briefcase or other tight spaces yet offers plenty of storage space and holds letter/A4 paper size. Top-opening, easy one-handed access to 3/4" storage compartment is large enough to hold pads of paper, electronic devices, tablets such as iPads, eReaders and other small supplies. Smooth writing surface features a low-profile clip that holds 1/2" of paper securely, even on a windy day. Storage clipboard also features a snap latch that keeps materials protected from impacts and the elements. Clipboard is made from durable polypropylene with a wire-reinforced hinge so it will not break apart. | |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 00559 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | Saunders |
| Product Line | SlimMate |
| Product Name | SlimMate Storage Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Clipboard |
| Product UPC | 044357005592 |
| Product Information: | |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 1 |
| Board Material | Polypropylene |
| Features | Low Profile Clip |
| Physical Characteristics: | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 13.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 1.5" |
| Miscellaneous: | |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
14
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = 42
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = 52
(Delivery within next business day)
Priority = 62
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $33.00
FedEx International Economy (Canada only) = 102
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Limited returns within 30 days of purchase permitted on this product.
For support on this product, please contact Saunders. 1-800-341-4674 http://www.saunders-usa.com/
Saunders Company's Information
Click Saunders for all products
Toll Free #: 1-800-341-4674
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
Everything about your site and company is outstanding !!!! Chet HMore Reviews















