
Saunders SlimMate Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Storage for Stationary, Tablet, iPad, eReader, Document, Paper - Top Opening - 8.50" x 12" - Low-profile - Polypropylene - Red (00560) (SAU00560) pg.701.
Saunders SlimMate Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Storage for Stationary, Tablet, iPad, eReader, Document, Paper - Top Opening - 8.50" x 12" - Low-profile - Polypropylene - Red (00560) (SAU00560) pg.701.
Part Number: 00560
Catalog Page: 701 all products on page
Unit: EA
Condition: New
Availability:
Out of stock
Real time availability
Notify Me
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Saunders SlimMate Storage Clipboard - 0.50" Clip Capacity - Storage for Stationary, Tablet, iPad, eReader, Document, Paper - Top Opening - 8.50" x 12" - Low-profile - Polypropylene - Red (00560) (SAU00560) pg.701.
SlimMate Storage Clipboard, 0.5" Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets, Red
Manufacturer Part Number: 00560
MANUFACTURER NAME: Saunders
MANUFACTURER PART NUMBER: 00560
UPC EAN CODE: 044357005608
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
The SlimMate storage clipboard offers a sturdy writing surface whether it is needed at the office, in a meeting or in the field. This slim design minimizes bulk and fits easily into a backpack, briefcase or other tight spaces yet offers plenty of storage and holds letter/A4 paper size. Top opens with easy, one-handed access to a 3/4" storage compartment that is large enough to hold pad of paper and other small supplies. Smooth writing surface features a low-profile clip that holds 1/2" of paper securely. Snap latch keeps materials protected from impacts and the elements. Clipboard is made from durable polypropylene with a wire-reinforced hinge so it will not break apart. | |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 00560 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | Saunders |
| Product Line | SlimMate |
| Product Name | SlimMate Storage Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Clipboard |
| Product UPC | 044357005608 |
| Product Information: | |
| Sheet Standard | Letter
A4 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Item Capacity | Stationary
Tablet iPad eReader Document Paper |
| Compartment Accessibility | Top Opening |
| Board Material | Polypropylene |
| Features | Low Profile Clip |
| Physical Characteristics: | |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Height | 13.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 1.3" |
| Miscellaneous: | |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
14
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = 42
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = 52
(Delivery within next business day)
Priority = 62
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $33.00
FedEx International Economy (Canada only) = 102
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
Saturday shipping is possible, Please contact sales for more information
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Limited returns within 30 days of purchase permitted on this product.
For support on this product, please contact Saunders. 1-800-341-4674 http://www.saunders-usa.com/
Saunders Company's Information
Click Saunders for all products
Toll Free #: 1-800-341-4674
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
I bought the HP 5550DTN Color Laser Printer from CompSource in March/05. Was terrified to spend that much money with an online merchant that I was completely unfamiliar with. But their low price and excellent ratings compelled me to take a chance. Awesome customer service. Placed the order on the phone because I really wanted to make sure my product was in stock. My customer service person, Steve, was courteous, reassuring and helpful. JackscommentMore Reviews















