US-Works Slimmate Show2Know Safety Organizer - Storage for Stationary - 9" x 11.75" - Polypropylene - Red, Green (00580) (SAU00580) pg.701.
US-Works Slimmate Show2Know Safety Organizer - Storage for Stationary - 9" x 11.75" - Polypropylene - Red, Green (00580) (SAU00580) pg.701.
Part Number: 00580
Catalog Page: 701 all products on page
Unit: EA
Condition: New
Availability: 6
Real time availability
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
US-Works Slimmate Show2Know Safety Organizer - Storage for Stationary - 9" x 11.75" - Polypropylene - Red, Green (00580) (SAU00580) pg.701.
SlimMate Show2Know Safety Organizer, 0.5" Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets,
Manufacturer Part Number: 00580
MANUFACTURER NAME: Saunders
MANUFACTURER PART NUMBER: 00580
UPC EAN CODE: 044357005806
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
Designed for emergency situations, this safety organizer lets you store a variety of supplies to keep you prepared for any event. Dual-colored design uses a red color to signal that assistance is required, and a green color to signal that everything is fine. 3/4" storage compartment provides enough space to include rosters of students, patients, employees, evacuation procedures, protocol and floor plans, emergency contact list, and first aid supplies. Low-profile clip holds up to 1/2" of paper for quick access to your frequently used papers. Safety organizer is perfect for offices, schools, daycares, summer camps, hospitals and more. | |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 00580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | US-Works |
| Product Line | SlimMate |
| Product Name | Saunders Show2Know Safety Organizer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Clipboard |
| Product UPC | 044357005806 |
| Product Information: | |
| Sheet Size | 9" Width x 11 3/4" Length |
| Item Capacity | Stationary |
| Board Material | Polypropylene |
| Physical Characteristics: | |
| Product Color | Red
Green |
| Height | 13.5" |
| Width | 9.5" |
| Thickness | 1.3" |
| Length | 13.5" |
| Miscellaneous: | |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
14
(EST. Arrival Date between
Tue.Apr.14 - Fri.Apr.17)
Two Day Air = 43
(EST. Arrival Date on Tue.Apr.14)
Standard One Day = 55
(EST. Arrival Date on Mon.Apr.13 after 3PM)
Priority = 72
(EST. arrival Date on Mon.Apr.13 in the AM)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $35.00
FedEx International Economy (Canada only) = 103
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
Saturday shipping is possible, Please contact sales for more information
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Limited returns within 30 days of purchase permitted on this product.
For support on this product, please contact Saunders. 1-800-341-4674 http://www.saunders-usa.com/
Saunders Company's Information
Click Saunders for all products
Toll Free #: 1-800-341-4674
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
Hi Jordan and Staff @ compsource, I just wanted say thank you for your great service. I ordered my BenQ Display on Monday and it was delivered on Tuesday morning (Yes very next day with free shipping). I was at work so I let Fedex to hold it near by Fedex office. I picked it up Wednesday after work. Set it up last night (2days after I clicked BUY button) and very happy with the product (The product is exactly what I expected). You guys broke the record of customer satisfaction in my online shopping experience in my life. Again thank you for your SPEED, QUALITY, and PRICE. I will definitely recommend you to my family friends and coworkers and not to mention I will buy again from you in the future. _Joji. AnonymousMore Reviews















