


Master Big Foot No-Slip Doorstop - Impact Resistant, Crush Resistant, Heavy Duty, Non-slip - Rubber - 1.3" x 2" - Brown (00971)
Master Big Foot No-Slip Doorstop - Impact Resistant, Crush Resistant, Heavy Duty, Non-slip - Rubber - 1.3" x 2" - Brown (00971)
Part Number: 00971
Unit: PK
Condition: New
Availability:
DISCONTINUED
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Master Big Foot No-Slip Doorstop - Impact Resistant, Crush Resistant, Heavy Duty, Non-slip - Rubber - 1.3" x 2" - Brown (00971)
Big Foot Doorstop, No Slip Rubber Wedge, 2.25w X 4.75d X 1.25h, Brown, 2/pack
Manufacturer Part Number: 00971
MANUFACTURER NAME: Master Caster
MANUFACTURER PART NUMBER: 00971
UPC EAN CODE: 034238009719
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
Big Foot Doorstop features an extra-wide footprint to hold doors securely in any position. Impact-resistant, vulcanized rubber material stands up to daily use. It will not crush. Heavy-duty, no-slip doorstop accommodates all standard-size doors. Neutral color blends with any room decor. | |
| Manufacturer | Master Manufacturing Company, Inc |
| Manufacturer Part Number | 00971 |
| Manufacturer Website Address | http://www.mastermfgco.com |
| Brand Name | Big Foot |
| Product Name | Doorstop - Brown |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Wedge Doorstop |
| Product UPC | 034238009719 |
| Product Information: | |
| Application/Usage | Standard Door
Floor Carpet |
| Features | Crush Proof
Non-slip Heavy Duty Crush Resistant Impact Resistant |
| Physical Characteristics: | |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Vulcanized Rubber |
| Height | 1.3" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.8" |
| Miscellaneous: | |
| Certifications & Standards | W.B.E. |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Warranty: | |
| Warranty | Lifetime |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
14
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = 42
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = 52
(Delivery within next business day)
Priority = 62
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $33.00
FedEx International Economy (Canada only) = 102
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Limited returns within 30 days of purchase permitted on this product.
For support on this product, please contact Master Caster. 1-800-323-5513 http://www.mastermfgco.com/
Master Caster Company's Information
Click Master Caster for all products
Toll Free #: 1-800-323-5513
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
easy ordering, prompt telephone support, great price, ultra fast shipping arnoldg????More Reviews





