CyberData InformaCast Enabled Paging 25V/70V Amplifier - Rack-mountable for Speaker, Horn (011592)
CyberData InformaCast Enabled Paging 25V/70V Amplifier - Rack-mountable for Speaker, Horn (011592)
Part Number: 011592
Condition: New
Availability:
DISCONTINUED
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
CyberData InformaCast Enabled Paging 25V/70V Amplifier - Rack-mountable for Speaker, Horn (011592)
INFORMACAST ENABLED PAGING Speaker - 25V/70V AMPLIFIER
Manufacturer Part Number: 011592
MANUFACTURER NAME: Cyberdata
MANUFACTURER PART NUMBER: 011592
UPC EAN CODE:
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
The InformaCast® Enabled Paging 25V/70V Amplifier is an analog/IP hybrid, cost-effective paging solution. It allows customers to use Cyber Data's or their existing 70V, 25V, constant voltage speakers, and/or Cyber Data multicast endpoints in a Singlewire InformaCast® environment. The InformaCast® Enabled Paging 25V/70V Amplifier receives InformaCast® audio messages and sends those to existing 70V or 25V analog speakers. More sound endpoints can be added with either additional 25V/70V Amplifiers and/or Cyber Data's multicast-supported line of products. | |
| Manufacturer | CyberData Corporation |
| Manufacturer Part Number | 011592 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberdata.net |
| Brand Name | CyberData |
| Product Name | InformaCast Enabled Paging 25V/70V Amplifier |
| Product Type | Paging Amplifier |
| Technical Information: | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Power Description: | |
| Minimum Input Voltage | 100 V AC |
| Maximum Input Voltage | 240 V AC |
| Physical Characteristics: | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 2.3" |
| Width | 10.8" |
| Length | 16.9" |
| Weight (Approximate) | 11.20 lb |
| Miscellaneous: | |
| Application/Usage | Speaker
Horn |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty: | |
| Warranty | 5 Year |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
FREE
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = $45.00
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = $85.00
(Delivery within next business day)
Priority = $125.00
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $56.67
FedEx International Economy (Canada only) = $105.00
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Please call for return guidelines.
For support on this product, please contact Cyberdata. http://www.cyberdata.net/
Cyberdata Company's Information
Click Cyberdata for all products
Local #: (831) 373-2601
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
Hey, I got my monitor recently. Needless to say, I'm happy everyting worked out. The monitor is new, works great, and came in only a few days, on FREE shipping. I took a chance ordering from you, seeing as it was a first time. Now? Forget Amazon. Forget Circuit City. Forget eBay. If I want a componant for my computer setup, I'll go to your site first. Thanks for the item, and for helping straighten this thing out. bjor??????More Reviews











