Pendaflex All Purpose Expanding File - 21 Pocket(s) - Red Fiber - Red - 1 Each (01365) (PFX01365) pg.928.
Pendaflex All Purpose Expanding File - 21 Pocket(s) - Red Fiber - Red - 1 Each (01365) (PFX01365) pg.928.
Part Number: 01365
Catalog Page: 928 all products on page
Unit: EA
Condition: New
Availability:
Out of stock
Real time availability
Notify Me
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Pendaflex All Purpose Expanding File - 21 Pocket(s) - Red Fiber - Red - 1 Each (01365) (PFX01365) pg.928.
All Purpose Expanding File, 2" Expansion, 21 Sections, Elastic Cord Closure, 2/5
Manufacturer Part Number: 01365
MANUFACTURER NAME: Pendaflex
MANUFACTURER PART NUMBER: 01365
UPC EAN CODE: 078787013650
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
All-Purpose Expanding File is made of leatherlike, moisture-resistant, coated redrope fiber. 21 convenient pockets allow quick-reference for A-Z and 12-month indexes. Tape-reinforced gusset top prevents tearing. File has a full flap with elastic closure. | |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 01365 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | A-Z All Purpose Expanding Monthly Files |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Product UPC | 078787013650 |
| Product Information: | |
| Total Number of Pockets | 21 |
| Features | Tear Resistant
Elastic Closure Moisture Resistant Preprinted Reinforced Gusset |
| Physical Characteristics: | |
| Color | Red |
| Product Material | Tyvek
Red Fiber |
| Height | 1 3/4" |
| Width | 10" |
| Depth | 12" |
| Miscellaneous: | |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
14
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = 43
(Delivery within 2 business days)
Standard One Day = 55
(Delivery within next business day)
Priority = 72
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $35.00
FedEx International Economy (Canada only) = 103
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
This Product Has Limited Exchange Privileges.
Limited returns within 30 days of purchase permitted on this product.
For support on this product, please contact Pendaflex.
Pendaflex Company's Information
Click Pendaflex for all products
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
I was having trouble with my order, the problem was on my end, they were very helpful and courteous. After, I received my products I had not received the warranty information. I contacted them they responded immediately (in seconds) and I received the warranties within a couple of minutes. They also got me info on my drop shipment items. They are all-around great pricing and customer service. Thank you DamonMore Reviews











