


Vertiv Liebert PST5 UPS - 660VA/400W 120V Battery Backup & Surge Protection - 8 Outlets Energy Star Certified 3-Year Warranty (PST5-660MT120)
Vertiv Liebert PST5 UPS - 660VA/400W 120V Battery Backup & Surge Protection - 8 Outlets Energy Star Certified 3-Year Warranty (PST5-660MT120)
Part Number: PST5-660MT120
Condition: New
Availability:
DISCONTINUED
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Product Specifications
Vertiv Liebert PST5 UPS - 660VA/400W 120V Battery Backup & Surge Protection - 8 Outlets Energy Star Certified 3-Year Warranty (PST5-660MT120)
PST5 660VA 400W Battery Backup
Manufacturer Part Number: PST5-660MT120
Liebert PST5 660VA Battery Backup & Surge Protection - 8-Outlets, 3 Year Warranty, LCD Display, Energy Star Certified
MANUFACTURER NAME: Vertiv_liebert
MANUFACTURER PART NUMBER: PST5-660MT120
UPC EAN CODE: 818239824164
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
The Vertiv Liebert PST5 uninterruptible power supply (UPS) is a reliable and cost-effective standby UPS that delivers battery backup and surge protection to household or business electronics. This 660VA UPS offers ample run time to save work in progress and/or complete an orderly shutdown for your equipment when you experience a power outage. With easy controls, it provides power protection for desktop computers, gaming consoles, workstations, wireless networks and routers, surveillance systems and other electronics. This Energy Star certified UPS meets eco-friendly requirements and helps in cost savings. The single phase UPS has output connections of (8) NEMA 5-15R and input connection of a NEMA 5-15P with 6 ft cord. It has a 3-year Vertiv UPS warranty. | |
| Manufacturer | Vertiv |
| Manufacturer Part Number | PST5-660MT120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Brand Name | Vertiv Liebert |
| Product Series | PST5 |
| Product Model | PST |
| Product Name | PST5 660VA Wall/Desktop/Floor Mountable UPS |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Standby UPS |
| Product UPC | 818239824164 |
| Technical Information: | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 8 ms |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage | Desktop Computer
Workstation Wi-Fi Router Surveillance System Monitor POS Terminal Cable Modem Home Entertainment System Gaming Console |
| Power Description: | |
| Load Capacity (VA) | 660 VA |
| Load Capacity (Watt) | 400 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 90 V AC - 145 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Circuit Breaker | Yes |
| Controls/Indicators: | |
| Status Indicators | LCD Display |
| Interfaces/Ports: | |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Battery Information: | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7 Minute |
| Physical Characteristics: | |
| Product Color | Black |
| Height | 3.8" |
| Width | 12" |
| Depth | 6.2" |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 9.40 lb |
| Miscellaneous: | |
| What's in the box |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty: | |
| Warranty | 3 Year |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Ground =
FREE
(Delivery within 2-7 business days)
Two Day Air = $35.00
(Delivery within 2 business days)
Priority = $92.00
(Delivery within next business morning)
U.S Mail Priority (AA,AE,AP only) = $42.33
FedEx International Economy (Canada only) = $95.00
Typically out of stock items are filled within 1 to 14 business days but can and may take longer.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
*** No returns allowed on this item ***
For support on this product, please contact Vertiv_liebert.
Vertiv_liebert Company's Information
Click Vertiv_liebert for all products
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
About Vertiv_liebert
Vertiv provides the edge computing infrastructure the world relies on, from fast and reliable 5G networks that enable autonomous vehicles to run in our smart cities to the critical power vital for IoT-enabled devices in healthcare systems.
Headquartered in Columbus, Ohio, USA, Vertiv is the leader in Digital Continuity Solutions and employs around 20,000 people across more than 130 countries.
Vertiv brings together hardware, software, analytics and ongoing services to ensure its customer'’ vital applications run continuously, perform optimally and grow with their business needs. Vertiv solves the most important challenges facing today's data centers, communication networks and commercial and industrial facilities with a portfolio of power, cooling and IT infrastructure solutions and services that extends from the cloud to the edge of the network.
CompSource can help with your Vertiv needs, here are just a few of the popular categories for Vertiv;
Learn more about UPS General Purpose
CompSource UPS Products
For more information on UPS products, you can visit CompSource. CompSource offers a variety of UPS solutions to meet different needs and budgets.
















