APC Smart-UPS 2000VA RM - 2000VA/1400W - 9.8 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15R (SU2000R3X155)
APC Smart-UPS 2000VA RM - 2000VA/1400W - 9.8 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15R (SU2000R3X155)
Part Number: SU2000R3X155
Condition: New
Availability:
Manufacturer Drop Ship
Real time availability
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Also Available
Product Specifications
APC Smart-UPS 2000VA RM - 2000VA/1400W - 9.8 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15R (SU2000R3X155)
SMART UPS 2000VA RackMount 3U 120V - RUGGEDIZED VERSION
Manufacturer Part Number: SU2000R3X155
MANUFACTURER NAME: Apc Schneider
MANUFACTURER PART NUMBER: SU2000R3X155
UPC EAN CODE: 098379046149
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
Smart-UPS protects your data by supplying network-grade battery backup when power fails. With PowerChute plus software the uninterruptible power supply (UPS) will safely store data and shut down your network operating system before the battery is fully discharged, whether you're there or not. SmartSlot internal accessory slot allows you to install optional accessories to enhance the performance of your UPS. APC Smart-UPS is the perfect UPS for fileservers, minicomputers, UNIX CPU's, internet hubs, telecommunications systems and other mission-critical applications. | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SU2000R3X155 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS 2000VA RM |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product UPC | 098379046149 |
| Technical Information: | |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P (30A Twist-Lock) |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 8 ft |
| Power Description: | |
| Load Capacity (VA) | 2000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1400 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Management: | |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm | On Battery
Low Battery |
| Controls/Indicators: | |
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports: | |
| Serial Port | Yes |
| Battery Information: | |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 9.80 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 34.30 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Environmental Conditions: | |
| Maximum Operating Temperature | 149°F (65°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 89.39 W |
| Physical Characteristics: | |
| Product Color | Beige |
| Height | 5" |
| Width | 17" |
| Depth | 26.5" |
| Rack Height | 3U |
| Weight (Approximate) | 140 lb |
| Miscellaneous: | |
| What's in the box |
|
| Warranty: | |
| Warranty | 2 Year |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Requires Truck = $169.00
Additional lift gate fee's may apply.
This item is currently available direct from the manufacturer. Normal fulfillment is 7-21 business days, but can vary depending on the item. Refurbished items can take longer depending on availability of the product. Once purchased, you will be on a waiting list. Automated tracking may not be updated on our site for either of these scenarios, please contact a representatives for more information regarding a particular product.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
Please Note: Due to Apc Schneider's Policy this product is not available for return or exchange and must be handled with Apc Schneider Direct.
For support on this product, please contact Apc Schneider. (800)800-4272 www.apc.com
Apc Schneider Company's Information
Click Apc Schneider for all products
Toll Free #: (800)800-4272
Tech Support #: 800-555-2725
Site: www.apc.com
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
About Apc Schneider
Learn more about UPS General Purpose
CompSource UPS Products
For more information on UPS products, you can visit CompSource. CompSource offers a variety of UPS solutions to meet different needs and budgets.
























