Pto Kit Smart Ups 5kva Rackmount - W/Trnsformer Freight (SUA5000R5TXFMR)
Pto Kit Smart Ups 5kva Rackmount - W/Trnsformer Freight (SUA5000R5TXFMR)
Part Number: SUA5000R5TXFMR
Condition: New
Availability:
Manufacturer Drop Ship
Real time availability
Best of Cleveland Award in the Computers category
Compsource is honored to be named to the Inc. 500|5000 list
Ranked among the top 500 companies
Microsoft authorized Education reseller
HP Qualified Supplies Partner
BBB Accredited Business Since 2000
Also Available
Product Specifications
Pto Kit Smart Ups 5kva Rackmount - W/Trnsformer Freight (SUA5000R5TXFMR)
PTO KIT SMART UPS 5KVA RackMount - W/TRNSFORMER FREIGHT
Manufacturer Part Number: SUA5000R5TXFMR
BUNDLE: SUA5000R5TXFMR = SUA5000RMT5U + AP9626 APC Smart-UPS 5000VA RM w/Transformer, 208V input and 120/208V Output - APC Parent/Child sku. Made up of Qty 1 and Qty 1
MANUFACTURER NAME: Apc Schneider
MANUFACTURER PART NUMBER: SUA5000R5TXFMR
UPC EAN CODE: 018898491954
LANGUAGE: EN
MARKET:US
| General Information: | |
The APC Smart-UPS includes a transformer and supports 208V input and 120 and 208V output. It has a power capacity of 5000VA and 4000 watts. The UPS features multiple output connections, including 12 NEMA 5-20R, 2 NEMA L6-20R, and 1 NEMA L6-30R. It uses a lead-acid battery. | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SUA5000R5TXFMR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS 5000VA Rack-mountable UPS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product UPC | 018898491954 |
| Technical Information: | |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-30R
12 x NEMA 5-20R 2 x NEMA L6-20R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 15 |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Cord Length | 8 ft |
| Phase | Single Phase |
| Power Description: | |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 4000 W |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 1020 J |
| Management: | |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports: | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Battery Information: | |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 9.40 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 26.70 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Physical Characteristics: | |
| Product Color | Black |
| Height | 12.2" |
| Width | 19" |
| Depth | 25" |
| Rack Height | 7U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 320.66 lb |
| Miscellaneous: | |
| What's in the box | |
| Software Included | PowerChute Management Software |
| Country of Origin | India |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty: | |
| Warranty | 2 Year |
Questions and Answers
Questions and Answers | Ask CompSource |
Shipping / Returns
Shipping
Requires Truck = $279.00
Additional lift gate fee's may apply.
This item is currently available direct from the manufacturer. Normal fulfillment is 7-21 business days, but can vary depending on the item. Refurbished items can take longer depending on availability of the product. Once purchased, you will be on a waiting list. Automated tracking may not be updated on our site for either of these scenarios, please contact a representatives for more information regarding a particular product.
Shipping dates are best estimates based on product location and may vary with holidays.
If product requires trucking, additional fees may apply.
* Some destinations are subject to Applicable State/Duty Taxes
Returns
CompSource realizes that every product may have different return guidelines. Please see the policy below regarding this item.
Please Note: Due to Apc Schneider's Policy this product is not available for return or exchange and must be handled with Apc Schneider Direct.
For support on this product, please contact Apc Schneider. (800)800-4272 www.apc.com
Apc Schneider Company's Information
Click Apc Schneider for all products
Toll Free #: (800)800-4272
Tech Support #: 800-555-2725
Site: www.apc.com
Product Reviews
Overall Rating | Write a Review
|
|
Best Sellers
More Best Sellers
About Apc Schneider
Learn more about UPS General Purpose
CompSource UPS Products
For more information on UPS products, you can visit CompSource. CompSource offers a variety of UPS solutions to meet different needs and budgets.
























